Majstrovstvá sveta v raftingu – Argentína 2018
Divoká voda, divoká povaha – divoké rozhodnutia štyroch mladých mužov boli tmelom ich spoločného rozhodnutia vytvoriť raftový tím. Napriek rozpačitej mienke okolia, ktoré ich práve pre ich divokosť vysmialo a malo za „magorov“, sa im podarilo získať rad medailí na Majstrovstvách Európy v Čunove, celkovo 2. miesto a tým sa kvalifikovať na MS v Argentíne. Bola to veľká výzva, chceli sa biť a chceli ísť reprezentovať na Majstrovstvá sveta v raftingu.
Alumine river, Neuquen province, Argentina, 4 – 6. novembra
Divoká voda, divoká povaha – divoké rozhodnutia štyroch mladých mužov boli tmelom ich spoločného rozhodnutia vytvoriť raftový tím. Napriek rozpačitej mienke okolia, ktoré ich práve pre ich divokosť vysmialo a malo za „magorov“, sa im podarilo získať rad medailí na Majstrovstvách Európy v Čunove, celkové 2. miesto im zabezpečilo kvalifikáciu na MS v Argentíne. Bola to veľká výzva, chceli sa biť a chceli ísť reprezentovať na Majstrovstvá sveta v raftingu.
Last minute rozhodnutie
Z pôvodného len divokého mladíckeho zápalu, sa im zrazu otvorila cesta za medailami sveta. Semienko pokušenia bolo zasiate. Šanca začala naberať jasné kontúry s prisľúbenou pomocou sponzorov a podporou známych. Konečné rozhodnutie však padlo až na poslednú chvíľu – dva týždne pred pretekmi. Pôjdu iba štyria, bez náhradníka a trénera, časovo budú okresaní o tréningy na trati, ale keď prinesú aspoň jednu medailu, bude to ich veľké víťazstvo. Tušili, že ak zajazdia tak, ako v Európe, majú šancu na medaile. Bol to prvý pretek mimo Slovenska v tomto zložení a pre väčšinu posádky vôbec prvé MS v tejto disciplíne.
Vitajte v Patagónskej prírode
Po 25 hodinovej ceste z Bratislavy do Neuguenu sa rozhodli na posledný 300 km presun si požičať auto a priblížiť sa tak k atmosfére domácej divočiny. Miesto preteku ich zaskočilo. Bola to divoká, vodnatá rieka uprostred prebúdzajúcej sa jarnej prírody. Po krátkom uvoľnení sa na ceremóniách a dni vyhradenom na tréning skočila mladá štvorica Matúš Gewisller, Juraj Skákala, Alex Sedláček a Oliver Turek priamo do najrýchlejšej disciplíny – šprintu. Už tu sa ukázalo, že tímy v kategórii do 23 rokov sú si veľmi vyrovnané a stupne víťazov získajú len tí najskúsenejší. Za chyby sa tu draho platí. Po malej chybičke v spodnom úseku sa chlapcom napriek tesnému 1,71 sekundovému závesu za víťazom nepodarilo získať medailu. Skončili napokon šiesti.
„ Preteká sa na divokej rieke, čo nie je naša silná stránka, my sme skôr kanálový jazdci. Aj to, že sme stihli iba jeden tréning a nestihli sme si najazdiť stopu tak, ako by sme chceli, nás stálo zopár stotín, čo nás mohlo deliť od medailových priečok.“
To na čo sme čakali prišlo na druhý deň – strieborná medajla
Do druhého dňa šli chlapci s odhodlaním bojovať zo všetkých síl a hlavne, neurobiť chybu. Vedeli, že ich čaká najmenej najazdená „zápasnícka“ disciplína – H2H, majú nevýhodu vo výbere štartovacej pozície a naviac hneď v prvej roztreľbe dostali bojovného súpera Japoncov. Napokon, taktika, ktorú si zvolili, sa ukázala prekvapujúco úspešná.
Od začiatku si všetky posádky mysleli, že výhodnejšie je štartovať z pravej strany. Kedže sme si stranu nemohli vyberať, začínali sme zľava, ale ukázalo sa, že sme zvolili perfektnú taktiku a dokázali v prvej odspodnej bráne vytlačiť Japoncov aj Argentínu. Keď sme vytlačili Argentinu v prvej odspodke, už sme vedeli, že pôjdeme do finále ak neurobíme fatálnu chybu.
Vo finále s Českom, ako sa neskôr ukázalo majstrom sveta v raftingu, skončili druhí a stali sa tak vícemajstrami sveta v H2H. Ich sebavedomie mohlo rásť a začínali si veriť.
Neľútostný slalom
Do ďalšej disciplíny vchádzali s veľkými očakávaniami, vedeli, že slalom je ich najsilnejšia disciplína. V prvom kole zajazdili veľmi dobre, no vďaka spornej penalizácii museli ísť v druhom kole s kožou na trh. Zvolili si odvážnu taktiku.
…v druhej jazde sme sa rozhodli ísť “all-in” – všetko alebo nič. Museli sme zajazdiť čistú jazdu, avšak sa nám nepodarilo úspešne prejsť hornú kombináciu a to nás pripravilo o šance napraviť prvú jazdu.
(Nádeje na medailu zo slalomu spláchlo druhé kolo – Magori skončili piaty).
Maratónska bodka
Napriek piatemu miestu v slalome sa v chlapcoch prebudil bojový duch pretekárov a boli rozhodnutí zabojovať v poslednej, aj keď pre väčšinu chlapcov z tímu, novej disciplíne. Ako sami povedali, “čo bolo bolo, zajtra ideme do toho s čistou hlavou. Je to šport a treba zabrať.”
Štartovali z posledného miesta, obehli Japoncov a až do konca si túto pozíciu strážili. Po 50 minútach so stratou na víťaza 1 a pol minúty skončili piaty.
Napriek 5. priečke sme s časom celkom spokojní, nakoľko sme dlhé trate nikdy netrénovali, keďže sme slalomári a šprintéri a naše tréningy sú zamerané na krátke trate.
Domov s novými výzvami
Pre väčšinu chlapcov to boli prvé preteky sveta v raftingu. Ako slalomári a šprinteri si vyskúšali, že ani rafting nie je disciplína, ktorú môže robiť každý a rovnako si vyžaduje poriadnu dávku síl a trénovania. Aj preto z Majstrovstiev sveta z Argentíny síce odchádzali so splnenou trofejou – plánovanou jednou medailou ale nespokojní s výkonom. Aj preto, že cítili, že sa im nepodarilo naplno ukázať svoj potenciál. Čo s touto výzvou urobia budúci rok… necháme sa prekvapiť.
Sponzori – Ďakujeme!
Espirit Software Solutions, s.r.o.
S P I R I T – informačné systémy, a.s.
Výsledky
Spracované výsledky v našom systéme tu.
Prečítané 146 x.